FUE Saç Ekimi

Saçlarımız, saç derisinde ikili üçlü gruplar halinde saç kökü kolonileri halinde bulunur. Bu saç köklerinin de içinde kişinin genetik yapısı gereğince her kökte bir iki üç hatta 4 saç teli üretilir.
Uzman kişi bu saç köklerini donör alanı denen başımızın ense ve kulakların üzerinde kalan kısımlarından sadece bir saç kökü sığacak incelikte silindir bıçaklarla tek tek toplamaktadır. Bu işlemde en önemli unsur donör alanını verimli kullanmak, mümkün olan en az tahribatla operasyonu yönetmekti. Lüzumundan fazla alınan saç kökleri hem kozmetik sorunlara hem de ağrı ve enfeksiyon gibi tıbbi sorunlara yol açabilmektedir.
Toplanan bu saç kökleri muayene sırasında kararlaştırılan sayı ve saç yoğunluğuna göre dizilir ve nakil etmeye uygun hale getirilir. Bu işlem iki kişi tarafından toplama ile eş zamanlı yapılmaktadır. Bu esnada saç kökleri fazla doku kalıntılarından arındırılır, saklamaya uygun derecelere soğutulur ve beslenmesine uygun solüsyonlarda muhafaza edilir. Bu aşamada oluşan bir aksaklık, transfer olacak saç köklerinin ölmesine ve dolayısı ile tüm saç dağılımına etki edebilir. Bölgesel seyreklikler ya da sağlıksız büyüme nedeniyle yoğunluk kayıpları olabilir.
Toplama işlemi tamamlandıktan sonra kanal açılımı yapılır, hasta muayene sırasında çizilen ve planlanan alanlara operasyon sorumlusu tarafından, kişinin saç dağılımı, saç çizgileri, dökülme alanları, yaşı, cinsiyeti, ırkı, yaşadığı yerdeki fiziksel faktörler gibi birçok faktörün sonucu olarak yapılan plan doğrultusunda delikler açılır. Bu delikler bir seansta 1000 ile 6000 arasında olabilir. Bu aşamadaki bir aksaklık saçların çıkış yönünü, çıkış açısını ve dağılımını doğrudan etkiler, yanlış yönde yapılan kesilerde saçlar yanlış yöne uzar ve taranamaz. Yanlış açı ile gereğinden fazla dik olur, yanlış hesaplanan dağılım ile göze hoş gelmeyen seyrek alanlar oluşur.
Son aşama ekim aşamasıdır. İki veya üç kişilik bir ekip tarafından saklanan saç köklerinin nizam ve sabır ile açılan kanallara yerleştirilmesidir. Tecrübe ve dayanıklılık isteyen uzun bir süreçtir. Bu süreçte yapılacak hatalar saç köklerinin kırılmasına ve dolayısı ile ölmesine sebep olur. Ayrıca hastanın cilt ve cilt altı enfeksiyona en açık zamanıdır. Sterilite kuralları asla bozulmamalıdır.