Kaş Ekimi

Yapılan araştırmalara göre bir kişiye baktığınızda en çok bilgiyi ve önyargıyı karşınızdaki insanın gözlerinden alırız. Daha doğrusu gözlerin aldığını sanırız. Halbuki göze, bakış dediğimiz estetiği katan unsur kaşlarımızdır. Yüz estetiğinin çok önemli bir kısmını kaş yapımız oluşturur. Yüzün en önemli ifade organı kaşlarımızdır. Sadece kaş hareketlerimiz ile kızgın, yorgun, üzgün, mutlu, kaygılı ya da enerjik görünürüz. Ayrıca göz rengimiz kaşlar sayesinde belirginleşir. Özellikle kadın hastalarda kaş yoğunluğu bir çok toplumda kadının güzelliği ile iliştirilir. Bir çok resimde kadının yalnız  gözü ve dolayısıyla kaşları ön plandadır.

Kaş ekiminde en önemli unsurlar  yoğunluk, çizgi ve simetridir. Bunlardan herhangi biri eksik olursa yüz ifadesinde hata olur, kişi gerek makyajlı gerek makyajsız haliyle istediği kozmetik başarıyı sağlayamaz. Sosyal hayatı da bundan etkilenir, seyrek kaş bir çok hastalığın bir semptomu olabildiği gibi genetikte olabilir. Bu durum iyice incelenmeli ve önlem alınmalıdır.

Kaş ekimi yapmadan önce kaş çizgisi uzman bir kişi tarafından estetik açıdan konsülte edilmeli, altın oranlar dikkate alınarak kusursuz bir çizgi yakalanmalı, bu çizgide kişinin göz seviyesi, kulaklar arası mesafeye,çene ve alın yapısına uygun hale getirilmeli ve  hem doğal hem estetik bir görüntü kazandırılmalıdır.

Diğer bir faktör ise ekim ve kanal tekniğidir. Kaşlarımız üç farklı yönde ve yoğunlukta çıkmalıdır. Bu üç açı kişinin bakışı ile doğrudan uyum içinde olmalıdır. Bu açılarla birlikte greft seçimi de çok önemlidir; mutlaka tekli greftler ve özellikle düz greftler seçilmeli, dokularından temizlenmeli ve doku içine içbükey olacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu yüzden standart ekimlerde kullanılan bıçaklar kullanılamaz. Kendi içinde eğimli olan ve ucu ok şeklinde yapılmış özel bıçaklarla yapılır. Sıradan bıçaklarla yapılan ekimlerde yoğunluk kaybı ve skar oluşumu nedeniyle oluşan zedelenme kalıcı kozmetik sorunlara sebep olabilir. Ayrıca hastanın makyajla düzeltebileceği alanlar düşünülmeli ve geri dönüşsüz durumlar önlenmelidir.