Sakal Ekimi

Sakal ekimi son yıllarda erkeklerin en fazla geçirdiği operasyonlardan bir tanesi haline gelmiştir.

Özellikle ergenlik döneminde beliren ve olgunlaşan sakallar bazı durumlarda hasta tarafından yetersiz bulunabilmektedir. Sakal, saçtan farklı olarak bir çok toplulukta güç ve iktidar simgesi, bir çok siyasi topluluğun da  sembolü olması dolayısı ile hastaların günden güne artan bir talebi olmaktadır.

Sakal ekimi çok özel bir operasyondur, saç ekimi tekniğinden tamamen farklıdır ve kullanılan saç kökleri gerek toplarken gerek de ekilirken farklılıklar içerir. Her şeyden önce saç kökleri tek bir saç teli ihtiva etmelidir. Sakallar asla ikili üçlü köklerden oluşturulmamalıdır. Özellikle sakalsız bölgelere yapılan ekimlerde bu çok önemli bir husustur.

Sakalların çıkış açısı saçtan çok farklı ve dardır. O yüzden sakal ekimi yapılırken daha ince ve uzun bıçaklar kullanılarak daha dar açılı yüzeye yakın kesikler açılması gerekir. Ayrıca bu narin kesiklere konulacak greftler için çok daha deneyimli bir ekim grubuna ihtiyaç vardır.

Sakal ekimi operasyonunda en önemli husus şüphesiz oluşan yaralanmanın saçlı deri gibi kamufle şansı olan bir bölgeye değil yanak ve çene gibi direk olarak görünen hata kabul etmeyen bir bölgeye yapılıyor olmasıdır. Hasta ile temas ve ortak karar çok önemlidir. Sakal ekimi ilerde düzeltilmesi zor sonuçlar doğurabilir. Kozmetik sorunlar dışında enfeksiyon ve nekroz gibi cerrahi komplikasyonlarda saç ekimi operasyonundan ağır sonuçlar doğurabilir.

Sakal ekimi doğru yapıldığında kişiye belirgin derecede öz güven sağlar, uzun ve kısa kullanıma olanak verir, böylece kişi değişen karakter ve imaj yapısına sorunsuz uyum sağlayabilir.